Ovulace a její výpočet

Výpočet dnů ovulace

Abyste určila dny ovulace co nejpřesněji, je třeba vyhnout se jednoduchým výpočtům s nepřesnými průměrnými hodnotami.


Důležité je uvědomit si, že menstruační cyklus každé ženy je individuální. Pro správný výpočet ovulace je nutné pravidelně sledovat tři základní příznaky: bazální teplota, cervikální hlen a krvácení. Výpočet ovulace je důležitý nejen pro samotné oplodnění ale vzhledem k rozdílným vlastnostem „mužských“ a „ženských“ spermií může mít lhůta ovulace značný význam i při plánování pohlaví dítěte. Na konci tohoto článku najdete ke stažení ovulační kalendář, který Vám pomůže určit kdy nastane ovulace.

Dny ovulace

Na rozdíl od jiných živočišných druhů zůstává u žen ovulace - a tedy i plodné dny - skrytá. Žena může subjektivně vnímat svou ovulaci, ale pro ostatní zůstává nerozpoznána. Často však ani žena sama neví, kdy přesně u ní tato fáze cyklu nastává a pak přichází na řadu výpočet ovulace. Obvykle ovulace začíná dvanáctý až šestnáctý den menstruačního cyklu (tj. od začátku poslední menstruace) a trvá kolem 24 hodin. V praxi ale není výjimkou začátek ovulace již desátý nebo naopak až dvacátý den cyklu. Též doba ovulace se může lišit a trvat jen dvanáct hodin nebo celé dva dny. Samotné počítání dnů je tedy metodou velmi teoretickou a v praxi nespolehlivou. Chcete-li načasovat pohlavní styk s ohledem na pohlaví dítěte, potřebujete vystihnout termín ovulace přesněji. A k tomu její hlavní příznaky: bazální teplota a cervikální - děložní - hlen.
dny ovulace

Ovulace a měření bazální teploty

MCyklus ovulaceěření bazální teploty (měření teploty v pochvě) provádějte vždy ráno po probuzení. Výsledky jsou pak srovnatelné a nejsou ovlivněny denním režimem, teplými nápoji, potravinami apod. Během ovulace je tělesná teplota o několik desetin stupně vyšší než jindy. Problém je, že zvýšení bazální teploty obvykle nastává s mírným zpožděním po začátku ovulace, je tedy vhodné orientovat se i podle dalšího vodítka, které dokáže být pozoruhodně přesné a kterým je hustota děložního hlenu.

Ovulace a děložní (cervikální) hlen

Během ovulace má děložní hlen charakteristickou konzistenci, která usnadňuje pohyb a přežití spermií v těle ženy. Pro určení ovulace není důležité množství hlenu, ale jeho podoba. Vlastnosti děložního hlenu se v průběhu cyklu mění. Na začátku cyklu můžete mít pocity sucha a hlen v pochvě není prakticky žádný. Před ovulací se objevuje hlen hustý, hrudkovitý a později krémový. Nejplodnější hlen je velmi lubrikační, čirý a tekutý. Nejtrefnější je jeho přirovnání k vaječnému bílku. Pokud takto vazký hlen roztáhnete mezi prsty, natahuje se až do délky několika centimetrů. Jeho přítomnost je charakteristická pocity mokra až slizka v pochvě.

Ovulace a pohlaví dítěte

Podle toho na kdy naplánujete početí vzhledem k ovulaci, můžete ovlivnit pohlaví dítěte Chcete-li chlapečka, máte situaci jednodušší. Pohlavní styk je pak vhodný přímo během ovulace, kdy mají hbitější samčí spermie větší šanci na úspěch. Pokud si přejete holčičku, měly by spermie v ženském těle vyčkávat již před ovulací, dostatečně dlouho, aby získaly početní převahu nad mužskými, ne však déle než mohou přežít. ( Vzhledem k tomu, že spermie dokáží v těle ženy “vyčkávat”, začínají plodné dny dříve než ovulace.) Proto byste měla ve svém menstruačním cyklu vysledovat jistou pravidelnost a tou se následně řídit. Stáhněte si ovulační kalendář a dělejte si záznamy, které vám pomůžou dobře se zorientovat a vše pečlivě naplánovat. Odhalit plodné dny by nemělo být složité a dny ovulace může navíc ve finále potvrdit ovulační test. Jejich výrobci uvádí až 99% spolehlivost.

Ovulační kalendář ke stažení

Ovulační kalendář downloadTento ovulační kalednář Vám umožní sledova sílu krvácení, bazální teplotu a charakter cervikálního hlenu, což jsou nejdůležitější známky ovulace.

Těší nás, že se Vám kalendář líbí.

"Dekuji autorum za tak peclive vypracovany menstruacni kalendar,po dlouhem hledani je to nejlepe navrhnuty kalendar,myslim si,ze vyhovuje vsem moznym potrebam zeny,ktere si chcou dukladne vest sve zaznamy. S pozdravem Katerina Chorovska"