Umělé oplodnění a pohlaví dítěte

Umělé oplodnění

Princip umělého oplodnění umožňuje rodičům vybrat si pohlaví dítěte. Technicky dnes nejde o nic složitější záležitost než je samotné umělé oplodnění.

Otázkou však zůstává etická a legislativní stránka věci. Při umělém oplodnění je ve zkumavce oplodněno více vajíček ženy a teprve následně se vybírají zárodky, které mají největší šanci vyvinout se v těle matky. Není problém při tomto výběru provést genetické testy (preimplantační genetická diagnostika - PDG), během kterých lze zjistit i pohlaví plodu. Do těla matky se pak implantují jen zárodky požadovaného pohlaví.

V České Republice je v současnosti tento postup zakázán zákonem, ale např. v USA existují kliniky, které rodičům výběr pohlaví umožňují. I když je tato služba na černých listech mnoha etických komisí, je hojně využívána nejen Američany ale i rodiči ze zahraničí, často Japonci nebo Číňany, kde je narození syna přikládána velká váha. Cena se pohubuje v desítkách tisíc dolarů. Teoreticky je dokonce možné vybrat si např. barvu očí a v budoucnosti by neměl být problém vybírat jen hezké, chytré a nadané jedince. Etická stránka věci je nadále otázkou celospolečenské diskuze.