Vše, co chcete vědět o spermatu

Vše o spermatu

Sekrety varlat, nadvarlat, měchýřkových žláz, prostaty a několika dalších drobných žlázek - sperma - životadárný koktejl.

Množství spermatu

Množství spermatu je u každého muže individuální a může se v čase lišit. Jako minimum u zdravého muže se uvádí 2 ml po třídenní sexuální abstinenci. Málo spermatu může muže znepokojovat a snižovat tak jeho sexuální prožitek. Výrazný pokles objemu ejakulátu může znamenat zdravotní problém a měl by být konzultován s lékařem. Pozitivně lze množstí spermatu ovlivnit aktivním životním stylem, pitným režimem a dostatečným příjmem vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Barva spermatu

Speram je světlé barvy - od průhledné přes bílou až po nažloutlé odstíny. Problémy může značit tmavší barva dohněda nebo přímo červená, která signalizuje krev ve spermatu.

Krev ve spermatu

Krev ve spermatu může být způsobena onemocněním. Může ale nemusí, každopádně se doporučuje urologické vyšetření.

Chuť spermatu

Chuť spermatu je výrazně ovlivněna stravou muže a lze ji poměrně snadno ovlivnit. Nečekejte zázraky, ale ovoce, ananasový džus, skořice nebo celer mohou chuťový zážitek výrazně vylepšit. Naopak alkohol a cigarety chuť znepříjemňují.

Polykání spermatu

Polykání spermatu je neškodná sexuální aktivita, kterou si oblíbilo mnoho párů. Některým ženám bývá po pozření spermatu těžko od žaludku. Sperma obsahuje řadu prospěšných látek. Spolknutím spermatu nelze otěhotnět.

Darování spermatu

Dárcovství spermatu obvykle vyžaduje splnění těchto podmínek: věk do 35let; vzdělání: VŠ; dobrý zdravotní stav; negativní výsledky vyšetření na HIV, negativní HbSAq a HCV, pohlavně přenosné choroby (Lues, KSK) a genetické vyšetření ( *vyšetření karyotypu a podrobný rozhovor s klinickým genetikem ). Dárce spermatu obdrží obvykle finanční odměnu kolem pěti set korun, v zahraničí může být několikanásobně vyšší. Ne všechny spermie dobře snášejí zmrazení, proto vyhovuje jen cca třetina dárců.