Životnost spermie, foto, video

Spermie (od řeckého výrazu pro semeno) je mužská reprodukční buňka. Spermie se nemohou dělit a mají omezenou životnost
Po spojení s vajíčkem během oplodnění dávají spermie vzniknout novému organismu.
Foto spermie
Lidská spermie měří pouhých 50- 70 mikrometrů. Elektronový mikroskop je ovšem schopen zobrazit i takto titěrné buňky poměrně detailně. Viz výše.
Spermie a oplodnění
Zdravý dospělý muž vytváří denně až sto miliónů spermií a k oplodnění ženského vajíčka stačí pouze jedna z nich. Spermie jsou nositeli chromozomů, které určují pohlaví potomka. To závisí tedy na tom, která ze spermií oplodní vajíčko - viz samčí a samičí spermie.
Délka života - životnost - spermie
Životnost spermie v těle ženy je tři až čtyři dny (vyjímečně i pět nebo dokonce šest). Ovšem schopnost oplodnit vajíčko si spermie uchovávají jen cca 48 hodin. Mimo ženské tělo spermie umírají v řádu hodin.
Pomalé a nepohyblivé spermie
“Líné” spermie snižují šanci na oplodnění, protože nejsou schopny dostat se k vajíčku. Je potvrzeno, že pohyblivosti spermií pomáhaji káva, čaj, čokálada či kakao (nikoli však v přehnaných dávkách!). Prospěšná je nízká teplota v oblasti šourku, tj. volné spodní prádlo či pravidelná studená sprcha šourku. Proto se také tvorba spermií odehrává v šourku, který není uvnitř těla, je “větraný” a jeho teplota je nižší. Nepřítelem spermií jsou těsné kalhoty, kde se genitálie přehřívají, pravidelná horká lázeň, saunování apod.
Video spermie
V hemžení spermií pod mikroskopem lze sledovat pohyblivost a množství spermií. Pohyblivost spermií může být různá - nejzdravější se pohybují rychle směrem dopředu, opakem jsou pomalé či nepohyblivé spermie, které stojí na místě. Čím pohyblivější jsou spermie, tím je vyšší šance na úspěšné oplodnění vajíčka.